Dokładność pomiarowa w obróbce CNC

Rosnące zapotrzebowanie przemysłu na detale o często niewielkich rozmiarach i wielu szczegółach sprawiło, że technologia obróbki CNC stała się w ostatnich latach tą najczęściej oraz najchętniej wykorzystywaną w ich produkcji. Tym bardziej, że pozwala na kształtowanie nie tylko stali i drewna, ale też tworzyw sztucznych takich jak plexi, poliwęglan lity czy dibond. W tym artykule na naszym blogu opisujemy m.in. zalety wycinania CNC, a wśród wielu atutów tej metody wymieniamy dużą dokładność pomiarową.

Czym jest dokładność pomiarowa i dlaczego jest jednym z najważniejszych wyznaczników jakości obróbki precyzyjnej? O tym w dalszej części tekstu.


Dokładność w obróbce precyzyjnej

Wspomniana dokładność, którą dzieli się na mierzoną oraz wykonywaną, jest jednym z terminów powszechnie stosowanych w metrologii. W obróbce precyzyjnej parametr ten dotyczy rzeczywistych wartości, jakie posiada wyprodukowany detal w odniesieniu do tych zakładanych w projekcie i oczekiwanych. Determinuje jakość gotowego wyboru i może być określana jako duża lub mała.


Z terminem dokładności pomiarowej wiąże się również pojęcie klas tolerancji IT, czyli przyjętych granicznych wartości (górnych i dolnych) stanowiących o zatwierdzeniu detalu przez dział kontroli jakości. Różnica w wartościach założonych oraz rzeczywistych jest parametrem kluczowym w produkcji seryjnej detali. Im jest mniejsza, tym wyższej jakości detal otrzymujemy, do czego dąży się programując działanie każdej maszyny sterowanej numerycznie.


Od czego zależy dokładność pomiarowa?

Choć technologia CNC świetnie sprawdza się w zakresie dotrzymania wartości określonych w tabeli klas tolerancji IT, to ze względu na ilość zdarzeń zachodzących w obrębie mechanizmu maszyny w procesie obróbki (skok, impulsy), uzyskane rzeczywiste parametry mogą ulegać wahaniom. Inną przyczyną różnic pomiędzy wartościami rzeczywistymi a założonymi może być również błąd pomiaru wynikający np. z nieprawidłowo skalibrowanych narzędzi. W Pleximade zawsze jednak dbamy o to, aby dla każdego wykonanego detalu utrzymane były dopuszczalne granice wymiarowe, w czym zdecydowanie pomagają nam wieloletnie doświadczenie, fachowa wiedza oraz świetnie wyposażony park maszynowy.

0
Feed

Zostaw komentarz