Wycinanie laserowe, czyli z czym to się je?

Zaawansowane technologicznie, sterowane komputerowo maszyny do obróbki różnego typu materiałów już jakiś czas temu zrewolucjonizowały wiele procesów produkcyjnych i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

 

Precyzyjny jak ploter CNC


Wycinanie laserowe i grawerowanie przy pomocy maszyn CNC zdecydowanie należą do jednego z tych osiągnięć technologii, które nie tylko przyśpieszyło procesy obróbcze, ale też znacząco podniosło jakość otrzymywanych produktów końcowych.

Urządzenia CNC do wycinania i grawerowania to obecnie podstawowy element wyposażenia pracowni poligraficznych i warsztatów zajmujących się w szczególności obróbką tworzyw sztucznych. W odpowiedzi na rosnące oczekiwania Klientów, również nasza firma zainwestowała w ploter laserowy CO2. Jest to urządzenie o znakomitych parametrach technicznych i o dużej mocy przerobowej, a co najważniejsze - wielkoformatowe, o polu roboczym mającym wymiary 2500x1500 mm.


Jak przebiega obróbka na ploterze?


Wycinanie laserowe lub grawerowanie wymaga odpowiedniego przygotowania pliku wektorowego – programu sterującego zgodnie z którym głowica plotera będzie poruszała się, generując wiązkę potrzebną do wycięcia konkretnych elementów, na przykład liter alfabetu z plexi. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, moc lasera musi zostać dobrana między innymi, do rodzaju tworzywa oraz jego grubości. Umieszczona w polu roboczym płyta jest następnie poddana obróbce - w tym przypadku maszyna właściwie sama wykonuje wszystkie czynności, precyzyjnie rozcinając materiał lub grawerując.

 

Czy warto?


Wycinanie laserowe i grawerowanie plexi lub innych materiałów to obecnie jedna z najefektywniejszych i precyzyjnych technik, pozwalająca na osiągnięcie znakomitych rezultatów pod względem jakości uzyskanego produktu finalnego w relatywnie krótkim czasie. Laserem możemy wycinać nie tylko plexi, ale i sklejkę, korek, papier i tekturę oraz materiały skórzane i skóropodobne, a także grawerować drewno, eko skórę, sklejkę i laminaty grawerskie. Po specjalnym przygotowaniu powierzchni mamy również możliwość laserem grawerować stal nierdzewną. Dzięki temu możemy przygotować dla naszych klientów grawerowane tablice informacyjne - trwałe oraz odporne na warunki atmosferyczne. Co więcej, profesjonalnie opracowane pliki wektorowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie surowców, zminimalizowanie ilości odpadów poprodukcyjnych i w rezultacie – na znaczące oszczędności w tym zakresie.

Można więc śmiało rzec, że jest to technologia obecnie nieoceniona w codziennej pracy wielu zakładów produkcyjnych, z której warto korzystać.

0
Feed

Zostaw komentarz