20/01/2022 0 Komentarze
Metody obróbki plexi
Przemysł, budownictwo i handel to trzy obszary, w których wszechstronnie wykorzystywane są komponenty produkowane ze szkła akrylowego powszechnie określanego nazwą pleksi. Taka jego popularność nie jest jednak przypadkowa – transparentne, odporne na działanie czynników mechanicznych, chemicznych oraz atmosferycznych, a także bez większych problemów poddające się obróbce, umożliwia bowiem zrealizowanie nawet najbardziej nietuzinkowych projektów.
Szkło akrylowe – jak obrabia się pleksiglas?
Ze względu na swoje właściwości i twardość zbliżoną do twardości mosiądzu lub innych stopów lekkich, pleksi można obrabiać na wiele sposobów, angażując do tej czynności zarówno narzędzia ręczne, mechaniczne, jak i najnowsze technologie, czyli sterowane komputerowo plotery laserowe. Bardzo ważne jest takie dobranie narzędzi i metod, aby uzyskane efekty końcowe były zadowalające pod względem trwałości komponentów oraz estetyki ich wykonania. Nie bez znaczenia jest też wydajność pracy. W przypadku urządzeń ręcznych oraz mechanicznych kluczowe jest zarówno prawidłowe chłodzenie, jak i dostosowanie prędkości pracy piły lub noża w celu uniknięcia niekorzystnie wpływających na parametry techniczne materiału naprężeń. Narzędzia te muszą też być bardzo ostre.
Za najbardziej rozpowszechnioną obecnie metodę obróbki pleksi uznać można jednak cięcie oraz grawerowanie wykonywane przy pomocy ploterów CO2. Urządzenia te pozwalają nie tylko na bardzo precyzyjne przygotowanie komponentów, ale również na znaczącą oszczędność surowca. Skupiając się na obróbce pleksiglasu należy również zaznaczyć, że oprócz cięcia i grawerowania szkło akrylowe można również z powodzeniem giąć, zgrzewać i spawać. Poszczególne elementy można też sklejać, jeżeli zastosowanie gięcia liniowego nie wchodzi w grę. Profesjonalne firmy realizujące usługi z zakresu obróbki szkła akrylowego zwykle oferują również piaskowanie lub polerowanie.
Jakiej firmie najlepiej zlecić obróbkę szkła akrylowego?
Warto w tym zakresie nawiązać współpracę z profesjonalistami i firmą posiadającą dobrze wyposażony park maszynowy. Na przykład przedsiębiorstwo Pleximade od lat zajmuje się obróbką różnego typu tworzyw sztucznych i jest w stanie podjąć się również realizacji niestandardowych projektów.
Komentarze
Zostaw komentarz